Refleksologija Potječe iz Kine, a na Zapad se širila zajedno s akupunkturom. Osim toga postoje dokazi da su refleksnu masažu koristili i primitivni narodi u Keniji kao i američki indijanci. U početku su je koristili samo narodni iscjelitelji. Početkom prošlog stoljeća česti naziv za refleksoterapiju bio je ZONSKA TERAPIJA, a jedan od prvih koji je koristio tai naziv bio je dr. Fitzgerald iz Amerike koji je ovu terapije koristio kao jedan oblik anestezije kada je obavljao male operativne zahvate te pri olakšavanju bolova kod porođaja. Dr. George Starr White i dr. Riley bili su takoder jedni od pionira u proučavanju refleksoterapije, a njihova učenica Eunice D. Ingham počela je širiti ovu metodu diljem SAD-a održavajući brojne seminare i radionice. S vremenom metoda je zbog izuzetnih pozitivnih efekata dobila i naučna priznanja. Time se njena primjena počela sve više izučavati i u suvremenoj medicini te je i prihvaćena u potpunost,i kao i akupunktura, iako nema dovoljno jasnih objašnjena o principu njenoga djelovanja.
U refleksoterapiji koriste se samo ruke, odnosno pritisak prstima na refleksna područja koja se nalaze na stopalima. Područja i tačke na stopalima koje odgovaraju odredenim organima u tijelu bit će osjetljivija, a ponekad i vrlo bolna, ovisno o poremećaju i blokadama energije u dotičnim organima. Tretmanom refleksologije te se neravnoteže mogu otkloniti, a pored toga tretman je idealan za cjelokupnu revitalizaciju organizma. Tretman refleksoterapije može biti izvrstan način dijagnosticiranja energetskog stanja pojedinih organa i organizma u cjelini. Kod refleksoterapije važno je da fizioterapeut poznaje 10 osnovnih zona koje uzdužno dijele tijelo sa svake strane medijalne linije.
Pored stopala refleksne točke nalaze se na dlanovima i glavi pa se često kombinira rad na stopalima i rad na dlanovima ili rad na glavi. Takoder mogu se obradivati samo dlanovi ukoliko stopala imaju neke akutne upalne procese ili druga oboljenja. Jedna od prednosti refleksoterapije je što je široko primjenjiva - može se izvoditi na malim bebama, ali isto tako i kod odraslih osoba u poodmakloj dobi. Važna prednost reflekosterapije je i njena mogućnost rane dijagnostike jer refleksoterapeut može uočiti područja u kojima je zastoj energije ili blokade puno prije nego što se pojave simptomi bolesti.
Prilikom masaže u cilju otkrivanja bolnih točaka posebna pažnja se posvjećuje na pojavu tupog ili oštrog bola. Ukoliko je bol oštar i prodoran (npr. pri povrijeđenom stopalu), onda je bol lokalnog karaktera dok je duboka i tupa bol odraz bolesnog organa koji se nalazi u toj zoni stopala.
Kako se odvija tretman?
Klijent može sjediti iii ležati. Terapeut nakon zagrijavanja stopala raznim rotacijama i blagom masažom prelazi na specifične tačke koje masira jagodicama prstiju u kružnim kretnjama. Svaku bolnu točku treba masirati oko pet minuta. U početku je bol jaka, a kasnije postaje sve manja i tupija do potpunog nestanka. Rezultat je pokretanje energije u organima gdje energija nije slobodno protjecala ili slabijenje dotoka energije u organima koji su imali višak energije.Blagi pritisci terapeuta imaju analgetički efekt, odnosno smanjenje i nestanak bola. Pri izrazito jakom efektu masaže javlja se reakcije u čitavom organizmu što je dobro kod stanja premora, malaksalosti, opće revitalizacije organizma i za poboljšanje pamćenja i koncentracije.
Jedan ciklus terapija obuhvaća 10-20 tretmana u trajanju 30-45 minuta svakodnevno tokom 10 ili 20 dana.Reflekosterapija je izuzetna metoda prevencije i preporuča se jedan puta sedmično za održavanje zdravog organizma. Ostale dobrobiti: stimuliranje metabolizma, eliminiranje toksičnih tvari, stimuliranje različitih žlijezda s unutrašnjim izlučivanjem, smanjenje glavobolje, smanjenje bolova u leđima, smanjenje menstrualnih tegoba.
Ne preporučuje se osobama koje imaju:
- visoku temperaturu
- upalu vena
- psihičke bolesti
- gljivična oboljenja na stopalima
- rane na stopalima